Monte Rotondo (2622), Monte d´Oro (2389), Monte Cinto (2706 m n.m.)

Oblast: Korsika
12-18.7.2003
korsika13.jpg (76747 bytes)
Na Monte Rotondo se asi nejlépe dostanete od města Corte. My jsme využili  kemp nad městem v údolí Restonica, kterým protéká stejnojmenná říčka. Vrchol jsme z časových důvodů vypustili (snad příště...), ale už jen koupání v říčce je zážitek - desítky tůní s průzračnou vodou. Nenechte si také ujít krásná jezera Oriente (na fotografii),  Melo či  Capitello.
korsika11.jpg (78869 bytes)
Letos byl na Korsice "extrémně suchý rok", proto potěšila brčálově zelená měchově měkká travička u jezírka Oriente (2061).
korsika17.jpg (95907 bytes)
Po celé Korsice narazíte na množství salaší, kde se dá pořídit místní sýr. Tahle se jmenuje Timozzo.
korsika26.jpg (84546 bytes)
V jiné části ostrova, poněkud jižněji, vlakem do Vizzavony a ocitnete se v další pohádkové krajině -  kaskády Anglaise. Voda, tůně, jezírka, bílé skály, kaňony a vodopády.  Pohoda, slunce, koupání a místní pivo nebo růžové víno - to vše si užijete, když nebudete jako my, hledat salaš o které se zmiňoval nejmenovaný průvodce
korsika27.jpg (79431 bytes)
Salaš jsme nenašli (žádná tam není), ale zato jsme se těsně přiblížili Monte d´Oro (2389). 
korsika39.jpg (82699 bytes)
A další den....  Monte Cinto. My jsme vyrazili autem z Corte na sever přes Castirlu nádhernou silničkou podél říčky Golo až k přehradě v obci Calacuccia. 
korsika33.jpg (91008 bytes)
Ve vsi u přehrady doprava do místního kempu ještě po asfaltce a pak vede cesta 7,5 km po šotolině až do výšky 1650 m n.m...... My jsme skončili asi v 1200 m, po druhém hrozivém kontaktu podvozku auta s tím tankodromem. 
korsika34.jpg (79528 bytes)
Věřte všem průvodcům a jděte na Cinto brzo ráno, abyste se vyhnuli polednímu slunci. My jsme to samozřejmě také neudělali a tak jsme si poledne " UŽILI" v jižní stěně - ostatně,  jde se pořád po jižní stěně a paradoxně se zdá, že s nadmořskou výškou je stále tepleji.  Na fotce u orientační tabule jsme narazili na první mrtvoly..... tohle byla naštěstí jen kráva.
korsika35.jpg (91756 bytes)
Monte Cinto - nejvyšší hora Korsiky (2706) - vyprahlá černočervená skála. Všude se píše, že cesta na vrchol je velmi dobře značena kamennými mužiky. Mohu potvrdit, je to pravda. Mužiků je tam opravdu hodně, zdá se, že každý zbloudilec si tam na té "své cestě"  k vrcholu postavil své vlastní mužiky.  Takže rada - držte se pořád vpravo a směřujte vzhůru. Při cestě dolů naopak.
korsika36.jpg (84466 bytes)
Pokud chcete přespat, pak ideální je samoobslužná, solidně vybavená chata Ercu ve výšce 1667 m.  Stačí po sobě uklidit a  něco nechat v kasičce....Od chaty si můžete "odskočit" k malému jezírku Cinto.
korsika37.jpg (88318 bytes)
Přeji Vám nádherné rozhledy z vrcholu.  Počítejte ale s tím, že na Korsice je nejlépe vidět brzo ráno. Už v poledne bude nad vrcholy pravděpodobně jemný opar. 
korsika40.jpg (82062 bytes)
Tak tyhle skvosty uvidíte a opět nádherné koupání v říčce si vychutnáte po cestě autem z Callacuccii do Porta na západním pobřeží Korsiky. Vyšplháte se do sedla Col de Vergio ve výšce 1477m n.m.  a pak už jen dolů..... k moři. 
Abych nezapomněl, po cestě do Porta pohovořte s některou z partiček zdivočelých prasat. Ta milá zvířátka se každou chvíli válí na silnici nebo v příkopech okolo, dají se hladit, zjevně se nudí a o Vaše teplé slovo vyloženě stojí.
korsika42.jpg (89785 bytes)
Pokud Vás neláká potápění v Portu, určitě Vás uspokojí Calanche. Oficiální průvodce praví : Pastva pro oči v nejkrásnější formě, bizarní červeně svítící skalní kolosy jakoby vytesány lidskou rukou..... A nelže. Další den můžete navštívit Soutěsku Spelunca. Vydat se říčním korytem vzhůru a co chvíli se osvěžit v některé z bezpočtu tůněk.
    .....tady měly být  fotografie a povídání z dalších míst Korsiky - od moře, z Bonifacia apod. Rada: nechte si na Korsiku více času než my.....ta ženská za to stojí. A já se za ní určitě vrátím......
korsika47.jpg (77381 bytes)korsika48.jpg (83843 bytes)korsika50.jpg (75403 bytes)
.....posledních pár fotek je z naší cesty domů -  ze Sartene do Bastie. Nádherné skalní útvary v okolí sedla Col de Bavella (1218). Pár kiláčků za sedlem je soutěska s kaskádami du Polischellu. Fotky nepřikládám. Nádheru kaskád si i Vy vychutnejte jen v plavkách, teniskách a klíčem od auta přivázaným k ruce. Vzhůru půjdete korytem říčky a přilehlými svahy. Dolů pak skáčete do hlubokých tůní a vychutnáváte horké kameny a chladivou vodu.... Nefoťte, nechte si tu nádheru jen v srdci a ve Vaší zapomětlivé dušičce..... ať máte důvod se tam vrátit a připomenout si ji.